דלג לתפריט דלג לתוכן

צמח

מחזה בהשראת סיפור חייו של מייסד הבימה, נחום צמח.

בסוף שנות העשרים, אחרי מסעות ארוכי טווח מוצלחים מאוד באירופה ובארצות הברית, חלק גדול משחקני הבימה של מרוצים משיטת הניהול הסמכותי של מנהל התיאטרון נחום צמח מפלגים את התיאטרון לשתי קבוצות. צמח נשאר בארצות הברית עם קבוצה קטנה של שחקנים, בתקווה להקים את הבימה החדשה. רוב השחקנים של הבימה חוזרים לאירופה ומשם לפלסטינה. בתחילת שנות השלושים מגיע נחום צמח לפלסטינה בניסיון להתאחד מחדש עם התיאטרון, אך ניסיונו כושל. שחקני הבימה לא מוכנים לסלוח ולקבל בחזרה את המייסד והמנהיג לשעבר. צמח חוזר לארצות הברית ולאחר זמן קצר נפטר ממחלה קשה.

"צמח" הינה הצגה דוקומנטרית המבוססת על מכתבים שכתב נחום צמח מפלסטינה לאשתו מרים גולדין שנשארה בארצות הברית. במכתבים האלו הוא מספר על ניסיונותיו הכושלים להיפגש עם שחקני הבימה.

קופרודוקציה של התיאטרון הלאומי הבימה ותיאטרון מלינקי.

תוכניה

ביקורות
  • "על במה מינימליסטית מספר פרנק את סיפורו של נחום צמח, כשהצוות שלצדו מציג את הדמויות שסבבו את חייו בצורה חיננית". דוד רוזנטל, וואלה!
  • "הצגה מרגשת ונוגעת ללב". חנה דרורי קשתי, לאן הערב?
  • "הצגת 'צמח' בתיאטרוני מלנקי והבימה צובטת בלב, מעלה את הסיפור האמיתי שמאחורי הקמתו של התיאטרון שהיה באיכותו לתיאטרון הלאומי של ישראל, כאן - בביצוע הראוי לכל השבחים של השחקנים והיוצרים כולם, ומהווה פרק חשוב בתולדות התיאטרון העברי. שאפו לכל אלה שעשו את מלאכת התגלית וגורמים לחוויה כה יחודית". עליס בליטנטל, קפה דה מרקר