דלג לתפריט דלג לתוכן

הבימה פתח רשמית את אירועי ה- 100 להיווסדו

שנת ה-100 לתיאטרון הלאומי הבימה נפתחה רשמית, באירוע חגיגי בהנחייתו ובבימויו של נתן דטנר. באירוע השתתפו כ-1,000 אורחים, בהם שרת התרבות והספורט מירי רגב ואח"מים רבים והוא כלל הצדעה לוותיקי התיאטרון הלאומי שלמה בר שביט, דליה פרידלנד, פנינה פרח בקר, אלכס פלג, רולף ברין, ישראל בידרמן.

לדברי אודליה פרידמן, מנכ"לית התיאטרון הלאומי הבימה: "הימים, השנים, הדורות, הקהל ומחיאות הכפיים הוכיחו  שתיאטרון הבימה הוא על זמני. מאז ולתמיד הוא ממלכתם של המייסדים הענקים הללו, ששמותיהם מונצחים כאן. הוא בן 100 אבל הוא גם צעיר, רענן ומפתיע. הוא מִקְדש ובוסתן ליצירה על שלל גווניה, ומשקף את כור ההיתוך הישראלי-יהודי-ציוני. הבימה הוא בית למאות ואלפים לאורך הדורות של שחקנים, יוצרים, מחזאים, מעצבים, עובדים  שמאחורי הקלעים ועוד. בשנת המאה שלנו ובשנתה ה- 70 של מדינת ישראל אנחנו מטפסים במעלה ההר ובדרך לפסגת היצירה התיאטרונית. נמשיך להביא את התרבות לכל מקום, לכל אזרח במדינת ישראל, על גווני האוכלוסייה השונים, להביא בשורת תרבות המושתתת על מסורת מפוארת המרכיבה פסיפס ישראלי יהודי ציוני מפואר, כפי שיכול רק התיאטרון הלאומי של המדינה להביא".

האירוע, שהתקיים באופן טבעי באולם רובינא, כלל קטעים ממיטב נכסי התיאטרון העברי, הישראלי והעולמי, אשר עלו על במת התיאטרון הלאומי "הבימה" לאורך השנים: בין השאר, מההצגות בוסתן ספרדי, גבירתי הנאווה,  כל העולם במה, עלובי החיים, סלאח שבתי, שלמה המלך ושלמי הסנדלר, סימני דרך ועוד.

בין השחקנים שהופיעו במהלכו: שלמה בר שביט, ליא קניג, גילה אלמגור,  מרים זוהר, סנדרה שדה, יעקב כהן, אבי קושניר, מיקי קם, אמיר דדון, מירי מסיקה, הראל סקעת, רוני דלומי, דפנה דקל, גלית גיאת, ועוד שחקניות ושחקנים רבים.